Yükleniyor...
Mobil Logo
ANASAYFA  AMİNO ASİTLER NASIL UYGULANIR?

AMİNO ASİTLER NASIL UYGULANIR?

Amino asitler hem bitkilerin hem de toprakların canlanmasını sağlayan besleyici ürünlerdir. Bu nedenle doğru miktarda ve şekilde kullanılmalılar ki bitki için yararlı olan reaksiyonlar gerçekleşebilsin. Azot, organik madde, humik ve fulvik asit içeren bu maddeler, doğal olduğu için bitkinin güçlenmesine yardımcı olur. Gelişim sürecini kısaltması ve verimi arttırmasını sağlayan amino asitler, yapraktan, kökten veya topraktan uygulanabilir. Her ürünün içerdiği oran ve uygulama alanı farklı olduğundan, kullanacağınız amino asit içerikli ürünün kullanım talimatlarını gözden geçirmelisiniz.

Bitkideki yararlı hormonları uyararak aktif hale getiren, canlanmasını sağlayan amino asitler, yapraktan iki hafta aralıklarla uygulanabilir. Toprağa kökten alınması amacıyla yapılan uygulamalarda da süreç iki veya üç hafta arasındadır.

Amino asitler topraktan uygulamak daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bitkide akut (acil) bir sorun varsa yaprak uygulaması önerilir. Düşük dozlarla sık aralıklarla yaprak uygulaması olası bir stres etmenini hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar. Temel uygulama topraktan olmalıdır. Toprakta hazır olarak bulun amino asit stres etmenlerinin ortaya çıkmasını geciktirir ve belirtileri azaltır. Eğer topraktan uygulama yapıyorsanız, bitki gelişiminin özellikle ilk aşamasında 3 haftada bir uygulama uygundur. Toprağa uygulanan amino asitler toprağı iyileştirir ve verimli hale getirir. Bitki kökleri besin maddelerini alırken amino asit bileşiklerini de hücrelerine aktaracağından, toprak uygulamadan etkili sonuçlar alınabilir.