Yükleniyor...
Mobil Logo
ANASAYFA  AMİNO ASİTLERİN FAYDALARI NELERDİR?

AMİNO ASİTLERİN FAYDALARI NELERDİR?

Amino asitler protein, hücre ve dokuların temel yapı taşıdır. Birçok olumlu etkisinin yanında, bitkilerde özellikle kuraklık, soğuk, don, hastalık vb. stres dönemlerinde oluşan zararları azaltması, bitki ve hücre duvarını güçlendirmesi, iyileşme süresini hızlandırması, bitkilerin besin maddesi alımını arttırması amino asitlerin öncelikli görevleridir.

Bitkilere topraktan veya yapraktan verilecek amino asitler; bitkinin azot, hidrojen, oksijen ve karbon ihtiyacını karşılar. Canlının gelişmesi için gerekli olan bu bileşikler bitkinin sağlıklı ve hızlı büyümesini sağlar. Amino asitler bitki verimi için temel gerekliliklerden biri olduğu çok uzun yıllar önce kanıtlanmıştır. Özellikle bitkinin büyürken geçirdiği kritik gelişim süreçlerinde amino asitler ile desteklenmesi, bitkinin canlanmasına ve coşmasına yardımcı olur. Çevresel faktörler de etkili olmak suretiyle stomaları sayesinde amino asidi bünyesine alıp hücrelerine taşıyarak, gelişimlerini daha hızlı sürdürür.

Bitkilerin tüm faaliyetlerini doğrudan veya dolaylı yoldan kontrol eden, etkileyen bu madde, bitki hücrelerindeki enerji üretimini arttırarak daha sağlıklı ve güçlü bir gelişim sağlar.